ایران طراحی

الگوریتم RankBrain

الگوریتم RankBrain

الگوریتم RankBrain گوگل و اهمیت آن در سئو سایت

الگوریتم رنک برین، یک الگوریتم پیچیده یادگیرنده به زبان ماشین است که توسط گوگل برای پردازش داده های کیفی (محتوای نوشته شده) به داده های کمی (محتوای ریاضیات) و تبدیل آنها به زبان قابل فهم برای کامپیوتر، مورد استفاده قرار می گیرد. در واقع نتایج جستجو را می چیند. هم چنین به گوگل در درک و فهم عمیق تر عبارات جستجو کمک می کند.

همانطور که در ابتدا اشاره کردم الگوریتم RankBrain گوگل الگوریتمی است که به گوگل کمک می کند تا رتبه بندی سایت ها را در نتایج جست و جو مرتب کند. این الگوریتم به گوگل کمک می کند تا عبارات جست و جو شده توسط کاربران را بهتر درک و پردازش کند. قبل از اینکه گوگل این الگوریتم را معرفی کند عملیات پردازش و درک عبارات جست و جو شده توسط انسان برنامه نویسی و انجام می شد.

به زبان ساده RankBrain گوگل بسته به کلمات کلیدی جست و جو شده، اعتبار دامنه وب سایت، تعداد بک لینک ها، کیفیت محتوای صفحه و … سیگنال ها را جابه جا می کند. یعنی تغییرات را اعمال می کند. در واقع الگوریتم RanBrain گوگل در سه قسمت خلاصه می گردد:

 1. تفسیر پژوهش های کاربران
 2. بررسی گرایشات جستجوی کاربران
 3. انتخاب نتایج (آیتم ها) از پایگاه داده

الگوریتم RankBrain

 

اگر در مورد سئو سایت خود جدی هستید باید به الگوریتم جدید گوگل یعنی RankBrain اهمیت بیشتری دهید. گوگل به تازگی اعلام کرده است که این الگوریتم سومین فاکتور مهم در رتبه بندی سایت ها در نتایج جست و جو است. به گفته گوگل و متخصصان سئو الگوریتم رنک برین گوگل روز به روز با اهمیت تر می شود و سئو کارها باید سایت های خود را با توجه به این الگوریتم سئو کنند.

در این مقاله آموزش سئو دقیقا در مورد این الگوریتم قرار است صحبت کنیم. به شما می گویم رنک برین گوگل اصلا چی هست و چه طور کار می کند و باید در سئو جدی گرفته شود.

در گذشته، گوگل بدنبال تک تک کلمات عبارت جستجو شده در صفحات وب می گشت و امروزه به مفهوم عبارت توجه می کند، درست مثل یک انسان. رنک برین گوگل فراتر از پیدا کردن کلمات مشابه در صفحات وب عمل می کند، عبارات و کلمات کلیدی را به مفاهیم تبدیل می کند و سعی می کند صفحه ای را بیابد که به صورت مفهومی پاسخگوی کاربر باشد.

رنک برین ترتیبی از نتایج را که فکر می کند خوشایند شما خواهد بود به شما نمایش می دهد، اگر افراد زیادی از یک صفحه بخصوص در نتایج رضایت کافی داشته باشند، آن صفحه در رتبه بندی ها بالاتر خواهد آمد. و اگر از صفحه خوششان نیامد، در رتبه بندی به نتایج پایین تر سقوط خواهد کرد و جایگاهش را به یک صفحه دیگر می دهد. دفعه بعدی که کاربری همان عبارت را جستجو می کند، تغییرات اعمال می شود.

به طور کلی الگوریتم RankBrain گوگل دو وضیفه مهم دارد :

 • درک کلمات و عبارات کلیدی جست و جو شده توسط کاربران
 • آنالیز تعامل کاربر با نتایج جست و جو (یعنی رضایت کاربر از سایت پیشنهاد داده شده به او را بررسی می کند)

 

الگوریتم RankBrain

چگونه سایت خود را بر اساس الگوریتم RankBrain سئو کنیم؟

1.استفاده از کلمات کلیدی متوسط

کلمات کلیدی در دنیای رنک برین: همانطور که دیدید، امروزه گوگل مقصود و نیت اصلی پشت هر عبارت جستجو را در نظر می گیرد. دوره عبارات کلیدی بلند به پایان رسیده است. کلمات کلیدی بلند منسوخ شده اند. در گذشته این کار معقول و منطقی به نظر می رسید که برای هر عبارت جستجو صفحه مخصوص خودش را بسازید. امروزه اما داستان متفاوت است، رنک برین متوجه مفهوم یکسان دو عبارت می شود و نتایج جستجو تغییر چندانی نخواهد داشت. به جای عبارات بلند، پیشنهاد ما بهینه سازی صفحات برای عبارات کوچکتر در حد متوسط است. عبارات متوسط، حجم جستجوی خوبی دارند و بسیار رقابتی نیز نیستند. برای مثال عبارت “رژیم مدیترانه ای” را در نظر بگیرید:

کلمه کلیدی                          حجم جستجو در روز
رژیم                                            360.000
رژیم مدیترانه ای                               74.000
لیست غذای رژیم مدیترانه ای                  9.000
برنامه رژیم مدیترانه ای                        6.800
آیا در رژیم مدیترانه برنج وجود دارد؟          250

در این لیست، عبارات “لیست غذای رژیم مدیترانه ای” و “برنامه رژیم مدیترانه ای” متوسط محسوب می شوند و حجم سرچ خوبی هم دارند، وقتی صفحه ای فوق العاده حول این عبارات بسازید، رنک برین به طور خودکار جایگاه شما را برای عبارات کوتاه تر مانند “رژیم مدیترانه ای” و هزاران کلمه کلیدی مرتبط با آن در نتایج بهبود می بخشد.
به طور خلاصه، توصیه ما این است که صفحات خود را بر اساس عبارات نه خیلی کوتاه (رقابت بالا) و نه خیلی بلند (حجم پایین جستجو) بهینه کنید. بعد از آن فقط صبر کنید تا ببینید برای چند عبارت کلیدی رتبه گرفته اید. حتما شگفت زده خواهید شد.

 

الگوریتم RankBrain

2.بهینه سازی تیترها و تگ ها برای بالا بردن نرخ کلیک “CTR”

نرخ کلیک فاکتور مهمی برای رتبه بندی توسط رنک برین است. چطور نرخ کلیک سایت را بالا ببریم؟

 • تیترهای جذاب و هیجانی بنویسید. شک نکنید، تیترهای هیجانی که با احساس مخاطب سروکار دارند، نرخ کلیک بیشتری دریافت خواهند کرد. این موضوع را کپی کنندگان محتوا سالهاست که می دانند و با استفاده از تیترهای جذاب و محتوای کپی شده نرخ کلیک بالایی دریافت می کردند، در حقیقت تحقیقات نشان داده که ارتباط زیادی بین تیترهای بسیار جذاب و دفعات اشتراک گذاری توسط مخاطبان وجود دارد.
 • از پرانتز در تیترها استفاده کنید.
 • بهتر است بیشتر از عنوان های سوالی استفاده کنید. در عناوین سوالی کاربر می تواند جواب سوالی که در ذهن دارد را حس کند.
 • همچنین استفاده از اعداد در ابتدای عناوین هم تاثیر بالایی روی افزایش نرخ کلیک دارد.
 • کلمات کلیدی قدرتمند را که در حوزه کاری شما بیشتر استفاده می شوند را چاشنی عنوان تان کنید. مثلا استفاده از کلمات : بررسی، قیمت، خرید، اثبات شده، گام به گام، صفر تا صد، اسرار، راز و …

 

الگوریتم RankBrain

3. تگ توضیحات محتوای خود را بهینه کنید

به تازگی توضیحات مطالب هم مهم شده اند. کاربران زیادی بعد از نگاه کردن به عنوان مطلب، نگاهی هم به توضیحات آن می کنند و سپس روی آن کلیک می کنند. برای اینکه بتوانید توضیحات مطلب خود را یعنی دقیقا آن چیزی که در نتایج جست جو نمایش داده می شود را ترغیب کننده بنویسید مراحل زیر را طی کنید :

1.اولین کاری که باید انجام دهید این است که آن را احساسی کنید.

مثال : رازهایی در سئو سایت است که فقط سئو کارهای حرفه ای می دانند. با خواندن این مقاله به تمام این رازها دست پیدا کنید.

2.کاربر چرا باید روی مقاله شما کلیک کند؟ آیا واقعا مقاله شما جذاب است؟ آیا مقاله شما کامل تر از بقیه است؟ خب این را بهش ثابت کنید!

مثال : با این 21 نکته می توانید سایت خود را همیشه در صفحه اول نگه دارید. این نکات از زبان یک سئو کار حرفه ای نوشته شده است.

3.کارهایی که تا الان انجام دادیم برای جلب رضایت کاربر بوده است. حالا باید برای گوگل هم توضیحات مان را بهینه کنیم. برای این کار حتما از کلمات کلیدی اصلی و کلماتی که جست و جویی بالایی دارد باید در تگ توضیحات خود به خوبی استفاده کنید. سعی کنید هم از کلمه کلیدی اصلی و هم از مشابه آن در توضیحات استفاده کنید.

 

الگوریتم RankBrain

4. چطور نرخ پرش Bounce rate را کاهش دهیم و Dwell time را بالا ببریم؟

همانطور که می دانید یکی از فاکتورهای اصلی در الگوریتم RankBrain میزان ماندگاری کاربران در صفحه مورد نظر است. هرچه کاربران در صفحه مورد نظر بیشتر بمانند از دید RankBrain مفهومش این است که چقدر محتوای آن صفحه خوب و به درد بخور بوده است. خب چه کارهایی باید انجام بدهیم تا کاربران بیشتری در صفحه مورد نظر ما ماندگار شوند؟

 • اولین کاری که باید به خوبی آن را انجام دهیم بهینه سازی پاراگراف اول محتوا است. در قسمت اول مقاله خود باید به کاربر بگویید قرار است چه چیزهای مهمی را به او یاد دهیم! سعی کنید قسمت بالای مقاله خود یعنی همان پاراگراف اول را به خوبی بنویسید.
 • مورد بعدی این است که عناوین به کاربرده شده در مقالات خود را جذاب بنویسید. خیلی از کاربران قبل از اینکه شروع به خواندن مقاله کنند اولین کاری که می کنند این است با اسکرول کردن صفحه نگاهی به عناوین و زیر عنوان های آن می کنند.
 • مهمترین چیزی که قابل توجه خیلی از کاربران قرار می گیرد کامل و جامع بودن محتوا است. سعی کنید مقاله خود را جامع تر از بقیه بنویسید. مثلا وقتی می گویید “همه چیز در مورد کسب درآمد از اینستاگرام” واقعا هر چیزی که مربوط به کسب درآمد از اینستاگرام است را بنویسید.

دراین شرایط ممکن است مقاله شما بیش از 3000 کلمه بشود. این عالی است و هیچ مشکلی ندارد ولی به شرط اینکه الکی طولانی نباشد! واقعا ارزش این را داشته باشد که کاربر تا انتهای آن را بخواند.

 

الگوریتم RankBrain

Bounce rate را چگونه کاهش دهیم؟

یکی دیگر از فاکتورهای مهم در RankBrain میزان نرخ پرش یا بانس ریت است که باید سعی کنید کاری کنید تا کاربر سریع صفحه شما را ترک نکند و سریع دکمه بک را نزند. برای این کار تمام مواردی که در گزینه قبلی به آن ها اشاره کردم بر روی از بین بردن بانس ریت تاثیر گذار هستند. چون زمانی که کاربر در صفحه شما مدت زمان زیادی بماند همین باعث کاهش بانس ریت می شود. ولی اگر احساس می کنید مقاله شما به قدری قوی نیست که کاربران را در آن نگه دارد بهتر است کاری کنید تا کاربر بعد از ورود به صفحه مورد نظر از صفحه دیگری از سایت شما خارج شود. منظور این است که کاری کنید تا به صفحات دیگری از سایت شما مراجعه کند. برای این کار از پیشنهاد خواندن دیگر مقالات سایت یا ارائه پیشنهاد ویژه ای در صفحه مورد نظر استفاده کنید.

الگوریتم RankBrain

5. قدرت برند خود را بالا ببرید

تا الان در مورد مواردی صحبت کردم که ارتباط مستقیم با الگوریتم RankBrain داشت ولی شاید چیزی که الان قصد دارم در موردش صحبت کنم برای تان جالب باشد. می خواهم در مورد قدرت برند و تاثیر گذاری آن روی RankBrain به شما بگویم.

تا الان برای شما اتفاق افتاده که در نتایج جست و جو روی سایتی کلیک کرده ایده که از قبل آن را می شناختید؟ بگذارید یک مثال بزنم : اگر قصد پیدا کردن نرم افزاری را داشته باشید و در نتایج جست و جو سایت پی سی دانلود را ببینید و بقیه سایت ها برای شما آشنا نباشند هر چند پی سی دانلود در نتایج پایین تری باشد روی آن کلیک نمی کنید؟ قطعا من روی پی سی دانلود کلیک می کنم چون دقیقا می شناسمش!

می توانید محتوایی عالی تولید کنید و به بهترین نحو آن را توزیع کنید. مثلا رپورتاژ آگهی در سایت های معروف با عنوان برندتان بدهید. یا از ویدیو مارکتینگ در برند شدن تان استفاده کنید. در شبکه های اجتماعی کمپین های تبلیغاتی راه اندازی کنید و هر کاری که از دست تان بر می آید انجام دهید تا بیشتر در دید باشید و افراد بیشتری شما را بشناسند و در مورد شما صحبت کنند.

 

الگوریتم RankBrain

جمع بندی

همانطور که متوجه شدید الگوریتم RankBrain گوگل دقیقا مثل یک انسان می ماند. بهتر است از این به بعد محتوایی تولید کنیم که به درد کاربران مان بخورد و دیگر به تولید محتوا برای گوگل نپردازیم! همینطور که پیش می رود گوگل رفتارهای انسان ها را تشخیص می دهد و دقیقا این را درک می کند که انسان ها چه می خواهند.

پس بهترین کار این است که محتوای عالی و درجه یک دقیقا طبق مواردی که در این مقاله به آن ها اشاره کردم برای مخاطبان خود تولید کنید. زمانی که گوگل ببیند محتوای ما به درد مخاطبان مان خورده است به آن رتبه خوبی می دهد. یعنی با این تفاسیر مجبور است این کار را کند.

اگر همین طور پیش بروید مطمئن باشید الگوریتم های جدید گوگل هم با کاری که شما انجام می دهید مطابقت دارد و سایت شما برای دراز مدت مورد علاقه گوگل قرار می گیرد. امیدوارم از این مقاله هم استفاده کافی را برده باشید.

دیدگاه

 • مهسا مکوندی

  18 فروردین 1399

  عالی و کامل بود
  ممنون از شما

  پاسخ

ارسال یک نظر