ایران طراحی

کسب وکار اینترنتی با وجود ویروس کرونا

کسب وکار اینترنتی با وجود ویروس کرونا


ویروس کرونا

این روزها همه دنیا درگیر ویروس کرونا و راه‌های پیشگیری از کرونا است. شیوع این ویروس به بازارهای مالی ضرر و زیان فراوانی رسانده است و باعث اختلال در روند بسیاری از کسب و کارها شده است. فعالان اقتصادی خصوصا در شرق آسیا با اضطراب اخبار کرونا را دنبال می‌کنند.

ویروس کرونا یکی از جدیدترین و خطرناک‌ترین ویروس‌های شناخته شده است که این روزها تاثیر بسیار زیادی روی کسب‌ و کارهای سنتی داشته است. هر ساله اسفند ماه یکی از بهترین ماه‌های مالی برای صاحبان کسب و کار بود اما این روزها با شیوع چشم‌گیر کرونا در سراسر دنیا از جمله ایران کسب و کارها با مشکلات زیادی مواجه بوده‌اند. کسب و کارهای سنتی مانند مغازه‌ها و فروشگاه‌های فیزیکی تا حد زیادی به تعطیلی کشیده شده‌اند اما باید در نظر داشته باشید که در همین روزهای سخت بعضی از کسب و کارها فروش چند برابری محصولات و خدمات‌شان را تجربه کرده‌اند.

کسب و کارهایی که در روزهای اخیر توانسته‌اند فروش زیادی را تجربه کنند از روش‌هایی استفاده کرده‌اند که در زمان مدیریت کارآمد است. این روش‌ها، عجیب و غریب نیستند و شما هم می‌توانید با انجام روش‌هایی که در این مقاله گفته می‌شود فروش خود را افزایش دهید. در نظر داشته باشید که بعضی از این روش‌ها ممکن است برای شما هزینه‌بر باشند اما مطمئن باشید که این هزینه خیلی زود به شما بازخواهد گشت. اگر می‌خواهید همیشه در مواقع بحران موج سواری کنید و فروش خود را افزایش دهید بهتر است آمادگی تیم کسب و کارتان را افزایش دهید تا بتوانید در زمان‌های بحرانی بهترین خدمات را برای مشتریان‌تان داشته باشید.

بهترین فروش و استراتژی در زمان بحران و ویروس کرونا

همچنین در نظر داشته باشید که برای بهترین نتیجه باید بازخوردهای مشتریان و کاربران‌تان را نیز دریافت کنید و سعی کنید خدمات و محصولات‌تان را درست بر اساس نیاز مشتریان‌تان فراهم کنید. برای مثال فرض کنید شما صاحب یک سوپر مارکت هستید و به‌خاطر شیوع ویروس کرونا مشتریان شما به حداقل رسیده است. در چنین شرایطی با ایجاد سایت و با فروش آنلاین مواد غذایی را ثبت کنند و آن را درب منزل دریافت کنند. دقت داشته باشید که این کار در ابتدا می‌تواند هزینه‌های شما و کسب و کارتان را افزایش دهد اما دوره بازگشت این هزینه بسیار کوتاه است و ممکن است در عرض یک هفته هزینه‌های شما به شما بازگردد. پس بهتر است نگران موارد این چنینی نباشید.

زمانی‌که می‌خواهید برای کسب و کار خود یک نوآوری جدید ایجاد کنید بهتر است این کار را با مشورت افراد خبره انجام دهید و همچنین سعی کنید به‌صورت یک‌باره هزینه زیادی را خرج نکنید. چراکه ممکن است کار شما متناسب کسب و کار شما نباشد و هزینه زیادی را از دست بدهید. و یا ایجاد کسب و کار در خانه با داشتن محصولات مورد نظر بهنرین کار است.

 

کسب وکار اینترنتی با وجود ویروس کرونا

کم کردن اثرات ناشی از ویروس کرونا

زمانی که صحبت از ویروس کرونا می‌شود بسیاری از افراد این‌گونه فکر می‌کنند که ویروس کرونا قرار است تمامی کسب و کارها را از بین ببرد و آن‌ها را نابود کند. اگر قسمت قبل را به‌خوبی مطالعه کرده باشید متوجه خواهید شد که ویروس کرونا و دیگر بحران‌ها نه‌تنها کسب و کارها را نابود نمی‌سازنند بلکه باعث فروش بیش‌تر خدمات و محصولات در برخی از شغل‌ها نیز می‌شوند. برای مثال این روزها سوپرمارکت‌های آنلاین وفروشگاه های اینترنتی فروش چند برابری را تجربه کرده‌اند چراکه بیش‌تر مردم ترجیح می‌دهند در خانه بمانند و در مکان‌های شلوغ و آلوده رفت و آمد نداشته باشند. اما به هر حال بعضی از کسب و کارها هم مشکلات زیادی را تجربه کرده‌اند و فروش آن‌ها در این ایام به حداقل مقدار ممکن رسیده است.

 اگر می‌خواهید فروش شما دچار بحران نشود ابتدا باید شغل خود را در نظر بگیرید و سپس سعی کنید کارهایی که می‌شود برای فروش بیش‌تر انجام داد را یادداشت کنید. برای مثال فروشگاه‌های زنجیره‌ای که شماره مشتریان‌شان را دارند می‌توانند به کمک اس‌ام‌اس مارکتینگ یک پیامک به همه مشتریان ارسال کنند و آن‌ها از فروش تلفنی مطلع سازند. در حقیقت این کار باعث می‌شود تا بیش‌تر مشتریان برای خرید‌های‌شان از همان فروشگاه مورد علاقه قبلی‌شان استفاده کنند اما به شیوه‌ای جدید و آسان‌تر. همچنین بسیاری از فروشگاه‌هایی که وب سایت داشتند اما به هر دلیلی وب سایت‌ آن‌ها بازدید مناسبی نداشت در این ایام توانسته‌اند رونق مناسبی را به وب سایت‌شان دهند و ارتباط‌شان با مشتریان را از طریق سایت حفظ کنند. این موضوع کمک می‌کند تا بعضی از پتانسیل‌های فراموش شده در کسب و کارتان مجددا رونق بگیرد.

انتظارات مشتری در زمان شیوع ویروس کرونا

در نظر داشته باشید که مشتریان شما در زمان شیوع ویروس کرونا بیش‌تر از هر چیز دیگری به‌دنبال دریافت خدمات با بهداشتی‌ترین شرایط ممکن هستند. به همین خاطر باید بتوانید اعتماد مشتریان و کابران را از سلامت محصولات و خدمات‌تان جلب کنید. در صفحه سایت بسیاری از شرکت‌های خدمات‌دهی ایرانی تیزرهای تبلیغاتی جالبی را در مورد رعایت نکات بهداشتی بسته‌بندی کالاها منتشر کرده بودند که باعث شد مخاطبان و کاربران فضای مجازی اعتماد بیش‌تری به این نوع کسب و کارها داشته‌ باشند.

همچنین در نظر داشته باشند که صفحات مجازی در جلب اعتماد مخاطبان نقش بسیاری ویژه‌ای دارد به همین خاطر بهتر با مخاطب‌تان کاملا رو راست باشید و آن‌ها را در جریان بسته‌بندی و تامین کالاهای خود قرار دهید. عکس و فیلم از روش بسته‌بندی با رعایت نکات بهداشتی می‌تواند تاثیر بسیار زیادی روی جلب اعتماد مخاطبان داشته باشد. در قسمت کامنت‌ها از  مشتریان و کاربران بخواهید تا شما را در جریان نیازهای‌شان قرار دهند و به‌طور کلی سعی کنید ارتباط نزدیک و دوستانه‌ای با مخاطبان برقرار کنید. البته برای این کارها می‌توانید از شرکت‌ها و فروشگاه‌های اینترنتی بزرگ نیز الگو بگیرید. البته باید در نظر داشته باشید که این کار باید با رعایت نکات باشد چراکه ممکن است پرسونای مخاطب شما و آن فروشگاه به کلی متفاوت باشد.

 

کسب وکار اینترنتی با وجود ویروس کرونا

راه‌های حفظ و افزایش میزان فروش در زمان ویروس کرونا

برای این که بتوانید اثرات ناشی از ویروس کرونا را در کسب و کارتان کاهش دهید باید خودتان هم برای سلامتی مشتریان ارزش قائل شوید. برای مثال بعضی از کسب و کارها در این شرایط به همراه هر سفارش یک یا چند ماسک را برای مشتریان‌شان می‌فرستادند. این کار به مشتری و مخاطب نشان می‌دهد که سلامتی وی برای شما و کسب و کارتان اهمیت دارد. در این‌گونه موارد شخص می‌تواند با بیش‌ترین اعتماد به شما، خریدهایش را به‌صورت غیرحضوری انجام دهد. در طول شیوع ویروس کرونا می‌توانید در شبکه‌های اجتماعی‌تان به بررسی علائم و نکات بهداشتی در خصوص این ویروس بپردازید. این کار نیز از جمله کارهایی است که به شما کمک می‌کند تا بتوانید اعتماد مشتریان را جلب کنید. تمامی این کارها باعث می‌شوند شما بتوانید مشتریان و کاربران بیش‌تری را در کنار خود نگه‌دارید. مشتری زمانی به شما وفادار می‌شود که احساس کند شما در کنار او هستید تا نیازهای او را برطرف کنید. اما اگر به هر نحوی سعی کردید از مشتریان‌تان سواستفاده کنید و یا آن‌ها را پلی برای رسیدن به اهداف‌تان فرض کردید مشتری شما را ترک می‌کند. پس لطفا سعی کنید در زمان‌های بحرانی مانند شیوع ویروس کرونا در کنار کاربران باشید و آن‌ها را دلگرم کنید.

 

کسب وکار اینترنتی با وجود ویروس کرونا

مهم‌ترین نکات فروش و بازاریابی در زمان شیوع ویروس کرونا

این‌طور که مشخص است ویروس کرونا به این سادگی‌ها از بین نمی‌رود و قرار است برای چندین هفته با آن دست و پنجه نرم کنیم. پس با این اوصاف باید به فکر جدی برای بازاریابی محصولات‌‌مان باشیم تا بتوانیم فروش خود را تا حدی افزایش دهیم. البته هرچقدر هم که از نکات بازاریابی استفاده کنیم ممکن است فروش شما به‌ اندازه فروش سنتی‌ و فیزیکی‌تان نباشد اما اگر به‌صورت مداوم در فضای دیجیتال فعالیت کنید و این فعالیت به‌صورت اصولی باشد مطمئن باشید که بعد از گذشت چند سال می‌توانید چندین برابر فروش سنتی‌تان سود به‌دست آورید.

در فروش آنلاین شما هیچ محدودیتی جغرافیایی برای عرضه محصولات‌ و خدمات‌تان ندارید به همین خاطر می‌توانید فروشی بیش‌تر از فروش سنتی را داشته باشید اما در هر صورت ممکن است رسیدن به این میزان فروش در فضای مجازی چند سالی زمان ببرد. استفاده از تکنیک‌های بازاریابی می‌تواند این مسیر را سریع‌تر و کوتاه‌تر کند. بسیاری از فروشگاه به‌خاطر استفاده درست و اصولی از تکنیک‌ها و موج‌سواری‌ها در یک زمان مناسب می‌توانند مسیر رسیدن به فروش را کوتاه‌تر کنند.

در زمان شیوع ویروس کرونا باید احتیاط زیادی داشته باشید تا مخاطبان به برند شما اعتماد کنند. بسیاری از پست‌ها و محتواها در زمان‌های بحران به‌جای کمک به برند باعث بی‌اعتمادی مخاطبان به آن برند می‌شود. برای مثال ممکن است شما در یکی از شبکه‌های اجتماعی‌تان پستی در مورد این بحران بگذارید اما نتوانید احساسات کاربران را کنترل کنید و این موضوع باعث می‌شود تا کاربران و مخاطبان به‌جای اعتماد بیش‌تر به کسب و کار شما، از شما دلخور شوند.

شیوع ویروس کرونا باعث شد مردم در خانه‌های‌شان بمانند، اما بسیاری از مشاغل مجبور به خدمت رسانی هستند و نمی‌توانند شرایط قرنطینه را تحربه کنند. در این بین ممکن است بعضی از کارمندان شما نیز همین شرایط را داشته باشند و برای ارسال محصولات و پشتیبانی خدمات مجبور به ارتباط با مشتریان باشند. در این شرایط بهتر است از روند کار این کارمندان داستانی تهیه کنید و در شبکه‌های اجتماعی‌تان به اشتراک بگذارید تا مخاطبان متوجه شوند که این اشخاص با خواست خودشان در حال خدمت‌ رسانی هستند و اجباری برای آن‌ها وجود ندارد. همچنین خوب است که در این ایام حقوق و مزایای کارمندان را نیز افزایش دهید تا با کمبود کارمند مواجه نشوید. مطلع کردن مشتریان و مخاطبان از این روند می‌تواند باعث ایجاد وابستگی مخاطب شود که موضوع ارزشمندی است. شاید اگر زمان دیگری می‌خواستید این کار را انجام دهید نیاز به هزینه‌های بسیارد زیادی داشتید، اما می‌توانید از این شرایط استفاده کنید و مخاطبان را به برند خود وفادارتر کنید.

 

کسب وکار اینترنتی با وجود ویروس کرونا

و در نهایت

فرقی ندارد که ویروس کرونا را پذیرفته باشیم یا نه، در هر صورت این ویروس روی همه کسب و کارها تاثیرات بسیار زیادی گذاشته است. در این شرایط می‌توانیم بی‌خیال باشیم و منتظر برگشت اوضاع به روال قبل باشیم و یا سعی کنیم در این شرایط فروش آنلاین‌مان را بهبود دهیم و به کمک روش‌های مختلف بازاریابی آنلاین، در فضای دیجیتال فعالیت‌مان را شروع کنیم. فعالیت در فضای مجازی می‌تواند نقطه عطف کسب و کار شما شود البته به شرطی که طبق اصول آن پیش بروید.

ارسال یک نظر